ورود و عضویت
0
سبد خرید شما خالی است

قیمت تمام شده و ارزش روز صندوق پالایش یکم (۹۹/۰۷/۲۵)

آخرین نوشته ها سیروس منصوری 25 مهر 1399
پالایش یکم

با توجه به اینکه پذیره نویسی صندوق ETF دوم دولت به نام پالایش یکم مشتمل بر نمادهای پالایشی شپنا ، شبندر ، شبریز ، شتران تا پایان شهریور ماه ادامه یافت و مقرر گردیده بود این نماد ظرف مدت یکماه به پرتفوی سهامداران اضافه و قابلیت خرید و فروش پیدا کند ، لذا طبق وعده مقرر این نماد می بایست از اول آبانماه به پرتفوی سرمایه گذاران اضافه شود . نگرانی و گاها استرس سرمایه گذاران برای کشف قیمت این صندوق در روز ایجاد و همچنین شائبه های موجود در خصوص ارزشمندی یا عدم ارزشمندی این نماد در روزهای گذشته ، ما را بر این داشت تا با بیان عوامل تاثیرگذار در قیمت گذاری این صندوق و همچنین معرفی ارزش ذاتی آن در روز جاری ( ۹۹/۰۷/۲۵ ) و به فاصله بکهفته مانده تا بازگشایی نماد ، بخشی از نگرانیهای دوستان را مرتفع نماییم.

پالایش یکم 99-07-23

پالایش یکم ۹۹/۰۷/۲۳

در این راستا ارائه توضیحات زیر ضروری است :

۱ – طبق مصوبه اولیه هیئت دولت مقرر بود صندوق پالایش یکم با ۲۰ درصد تخفیف ارائه شود ، اما با افت قیمتها در روزهای اخیر ، مصوبه دولت اصلاح و تخفیف به ۳۰ درصد افزایش یافت.

۲ – قیمت روز وزنی صندوق با توجه به درصد سهام اجزای تشکیل دهنده آن ۱۲۵۰۰۰ ریال بوده که با تخفیف ۲۰ درصدی معادل ۱۰۰۰۰۰ ریال و با تخفیف ۳۰ درصدی معادل ۸۸۰۰۰ ریال محاسبه خواهد شد .

۳ – نماد شپنا ۴۹ درصد و نماد شتران ۷۰ درصد افزایش سرمایه داشته که تاثیر آن بر قیمت و تعداد سهام در صندوق در جدول فوق محاسبه شده است .

۴ – ارزش روز صندوق معادل ۱۰۸۰۰۰ ریال می باشد که با در نظر گرفتن قیمت تمام شده ، تا کنون معادل ۲۴ درصد سود نصیب سهامداران کرده است.

۵ – در جدول الف تعداد سهام تخصیصی و مبلغ قیمت تمام شده و همچنین ارزش صندوق برای افرادی که قبلا دارا یکم نخریده بودند و اکنون معادل ۵۰ میلیون ریال صندوق پالایش یکم خریده اند ، محاسبه شده است .

۶ – در جدول ب تعداد سهام تخصیصی و مبلغ قیمت تمام شده و همچنین ارزش صندوق برای افرادی که قبلا دارا یکم خریده بودند و اکنون معادل ۳۰ میلیون ریال صندوق پالایش یکم نصیبشان شده ، محاسبه گردیده است .

 

سیروس منصوری

سیروس منصوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *