ورود و عضویت
0
سبد خرید شما خالی است

تحلیل نماد حگردش ( ریل گردش ایرانیان )

آخرین نوشته ها سیروس منصوری 04 آذر 1399
حگردش

با توجه به درخواست جمع کثیری از دوستان ، نکاتی را در مورد پذیره نویسی عمومی شرکت ریل گردش ایرانیان با نماد حگردش خدمتتان عرض می کنم :
الف ) پیش فرض های اطلاعات خام در مورد پذیره نویسی حگردش

 1. این شرکت امروز به روش پذیره نویسی عمومی عرضه شد که با عرضه اولیه متفاوت است . در عرضه اولیه نماد شرکتهایی عرضه می شود که برای اولین بار قرار است سهام آنها وارد بازار بورس یا فرابورس شود اما حتما این شرکتها قبلا تاسیس شده اند و از فعالیت آنها مدتی گذشته است .این شرکتها دارای سهامدار و هیئت مدیره و حسابرس مشخص هستند و یکی از الزامات آنها ارائه صورتهای مالی ادوار گذشنته آنها جهت تصمیم گیری سرمایه گذاران است . اما در پذیره نویی عمومی ، هنوز شرکتی تاسیس نشده ، هیئت مدیره و حسابرسی ندارد و صرفا بر مبنای مجوزهای ابتدایی هیئتی تحت عنوان هیئت موسسین پس از دریافت وجوه سرمایه از عموم سرمایه گذاران اقدام به تاسیس شرکت سهام عام می کنند.
 2. ارزش شرکتهایی که به روش عرضه اولیه پذیرش می شوند توسط شرکتهای تخصصی معتمد بورس به عنوان حافظ منافع سهامدارن خرد کارشناسی می شود و پس از توافق طرفین ( بورس و سهامدار عمده ) نسبت به تعیین قیمت پایه برای عرضه اولیه اقدام می شود . اما در پذیره نویسی عمومی قیمت هر سهم معادل ارزش اسمی هر سهم معادل ۱۰۰۰ ریال تعیین می شود.
 3. در پذیره نویسی عمومی ، موسسین این حق را دارند که بخشی از سهام را برای محفوظ نگهداشتن حق کرسی هیئت مدیره و کسب حداقل ۵۰ درصدی آرای مجامع بخشی از منابع سرمایه را برای خود محفوظ نگهداشته و ما بقی سهام را به هر میزان که صلاح بدانند ( احتمالا جهت کسب شرایط پذیرش بورس شرایط حداقلی سهامداران خرد را رعایت می کنند ) عرضه عمومی کنند
 4. برابر قاتون تجارت ، شرکتها اجازه دارند علاوه بر تامین مالی بصورت نقدی ، بخشی از سرمایه خود را از محل آورده غیر نقد به شرکت تزریق نمایند
 5. اطلاعات مالی شامل :
  سرمایه شرکت ۱,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال
  تعداد کل سهام ۱,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ برگ
  تعداد سهام سهاداران عمده ۱,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ برگ معادل ۷۵%
  تعداد سهام عرضه شده به عموم ۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰ برگ معادل ۲۵%
  آورده نقد شرکت کلا ۴۱۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال معادل ۲۵ %
  آورده غیر نقد شرکت کلا ۱,۱۹۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال بابت ۲۰ عدد واگن طبق نظریه کارشناس معادل ۷۵%

ب ) تحلیل اطلاعات فنی در خصوص ارزشمندی یا عدم ارزشمندی سهام حگردش در زمان پذیره نویسی:

 1. با توجه به اطلاعات بند ۵ بخش الف این گزارش ، موسسین این شرکت تقریبا کل سهام سهم خود را از طریق واگذاری اموال شامل ۲۰ واگن به ارزش ۱٫۱۹۰ میلیارد ریال تامین کرده اند و آورده نقدی سهامدار عمده فقط ۱۰ میلیارد ریال است .مابقی آورده نقدی شرکت تماما در حال تامین توسط سهامدار خرد و از طریق پذیره نویسی به مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال است . یعنی سهم پرداخت نقدی سهامدار عمده از کل سرمایه نقدی ۲٫۵% و سهم سهامدار خرد ۹۷٫۵% درصد است . اما به دلیل آورده غیر نقد سهامدار عمده سهم او به ۷۵% افزایش پیدا کرده است .
 2. در عرضه های اولیه ارزش گذاری سهام شرکت توسط شرکت معتمد سازمان بورس و با هدف تامین منافع سهامدار جزء انجام می شود ، اما در پذیره نویسی عمومی ارزش گذاری آورده غیر نقد توسط شرکت یا کارشناس رسمی منتخب سهامدار عمده انجام می شود . این امر ممکن است الزاما منافع سهامدار جزء را در بر نگیرد. کما اینکه شرکت فرابورس در اطلاعیه خود توجه سرمایه گذاران را به این امر جلب نموده .( اما احتمالا از هر ۱۰۰ نفر ، یک نفر هم آن را مطالعه نکرد و یا متوجه موضوع نشد )
 3. چنانچه شرکتی با شرایط مساوی هم توسط سهامدار جزء و هم سهامدار عمده به صورت تساوی هر دو با آورده نقدی سرمایه گذاری خود را شروع کنند می توانیم از برابری هر دو طیف صحبت کنیم حتی اگر درصد سهم یک طرف بیشتر باشد . اما وقتی یک طرف ، سهم خود را با آورده غیر نقد تامین میکند دست بالا داشته و بخشی از منافع آتی ناشی از ارزش افزوده توسعه شرکت را بصورت یکجانبه پیشخور کرده است و نمی توان به چنین شرکتی با دید یکسان بین سهامدار عمده و جزء نگاه کرد
 4. شرکتهایی که پذیره نویسی عمومی می شوند همانند هندوانه دربسته ای هستند که آینده آنها در گرو میزان جدیت ، تحصص ، و تلاش مدیران آن در پیشبرد مقدمات فعالیت شرکت هستد و از قبل نمی توان آینده ای قابل اتکا برای آن متصور بود چرا که ما پیشینه ای از این شرکتها نداریم که بر مبنای آنها آینده را پیش بینی کنیم. اما در این شرکت که سهامدار عمده تجربه فعالیت در حوزه مورد اشاره داشته و اتفاقا یکی از شرکتهای موفق در این حوزه بوده احتمالا می تواند به موفقیت شرکت جدیدالتاسیس هم کمک کند و این نکته ای مثبت در مقابل ۳ مورد قبلی برای این شرکت است.
 5. در اطلاعیه پذیره نویسی اعلام شده موضوع فعالیت شرکت ایجاد بستر ریلی و فعالیت در مسیر غرب به مشهد و همچنین شمال به مشهد است . اگرچه فعالیت در بازارهای جدید می تواند پتانسیل بسیار بالایی برای پیشرفت یک شرکت محسوب شود ، اما در نظر گرفتن این امر که ایجاد بستر لازم برای این دو مسیر هم مستلزم صرف هزینه و زمان لازم است تا به بهره برداری برسد . شرکت هم در اطلاعیه خود اظهار امیدواری کرده که ظرف مدت یکسال بتواند به این مهم دست یابد .لذا انتظار سودآوری سریع آنچه که برخی دوستان تصور میکنند کمی دور از انتظار است.
 6. آنگونه که به عنوان یکی از مزایای این شرکت عنوان شده ، استفاده از پتانسیل و ظرفیت مسافرین عراقی ورودی از غرب کشور و بصورت زمینی جهت زیارت حرم امام رضا به عنوان بازار بکر و قابل اتکای شرکت جهت سرمایه گذاری ریلی در این مسیر عنوان شده است . ذکر این نکته در حال حاضر ضروری است که در شرایط فعلی به دلیل همه گیری بیماری کرونا و افت شدید بازار توریستی و مسافرتی ، باید یکبار دیگر شرایط توجیه اقتصادی طرح مورد بازنگری قرار گیرد و تاثیر آن را در سودآوری شرکت ملحوظ نظر قرار داد.
  ج ) اطلاعات پس از پذیره نویسی روز اول :
  تصور ما و همچنین خود شرکت بر این بود که این پذیره نویسی با کندی انجام شود و شاید تا یکماه نیازمند تبلیغ برای مجاب کردن سرمایه گذاران به خرید سهام باشد.اما امروز ظرف مدت ۲۰ دقیقه بیش از ۱۱ برابر سهام عرضه شده عمدتا بدون توجه به نکات بالا توسط سرمایه گذاران سفارش شد . در نتیجه به هر نفر کمتر از ۷۱۰۰ سهم معادل تقریبی ۷۰۰ هزار تومان تعلق گرفته که ارزش غبطه خوردن هم ندارد .
  نتیجه :
  دوستانی که سایر نمادهای ارزشمند خود را با سودای کسب سود ۱۰۰۰ درصدی از این پذیره نویسی فروختند ، و اتفاقا بخشی از ریزش امروز بازار را رقم زدند تا بلکه بتوانند تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان از سهام این شرکت خرید کنند ، اکنون مجبورند طی روزهای آینده وجوه برگشت شده به حساب کاربریشان را صرف تقاضای سایر نمادهای از دست داده قبلی کنند. بنابراین سودی که انتظار داشتید از جایی دیگر کسب کنید را در دارایی سهام موجودتان بیابید.
  سبدتان سبز ، پیروز و پایدار باشید.
  سیروس منصوری
  ۹۹/۰۹/۰۴
سیروس منصوری

سیروس منصوری

4 پاسخ به “تحلیل نماد حگردش ( ریل گردش ایرانیان )”

 1. امیر سوگندی گفت:

  ای کاش تمام موجودی خود را به جهت این سرمایه گذاری میفروختم و نقد میشدم .
  ولی خب تجربه گران قیمتی را بدست آوردم .

 2. این نماد که هنوز باز نشده و تا یکسال دیگر هم باز نخواهد شد . هنوز معلوم نیست هنگام بازگشایی با چه قیمتی باز شود. مطلب دیگر هم اینکه در این سهم به هر نفر حداکثر ۷۰۳۴ سهم معادل تقریبا ۷۰۰ هزار تومان رسید و نمی توانستید همه سهامتون رو به این سهم تبدیل کنین. اما اگر منظورتان این است که سایر سهامتون رو نقد میکردین ، بله . البته الان که گذشته را میبینیم میتونیم راههای دیگری هم برای این که کلا از بازار خارج میشدیم پیدا کرد

 3. مرتضی گفت:

  سلام داداش الانم هموم نظر قبل خودت را داری؟؟؟؟؟

 4. سلام،
  بله قطعا دلایلی که برای ارزنده نبودن این سهم بیان کردم هنوز هم پابرجاست و تغییری حاصل نشده که تغییر نظر دهم. ضمنا اطلاعات روز پذیره نویسی و روز بازگشایی نماد به شرح زیر است :
  ۱٫ تعداد کل خریداران حقیقی در روز پذیره نویسی : ۵۷ هزار نفر
  تعداد کل فروشندگان در روز بازگشایی : ۴۶ نفر
  بنابراین قیمت بازگشایی نظر اکثر قریب به اتفاق دارندگان سهم را برآورده نکرده که حاضر به عرضه سهم نشدند.
  ۲٫ تعداد فروشندگان حقوقی در روز بازگشایی ۱ نفر معادل ۱۹ میلیون سهم
  این مطلب نشان می دهد که سهامدار عمده بر خلاف نظر سهامداران حقیقی معتقد است سهم با قیمت مناسبی بازگشایی شده و بهمین دلیل این میزان فروخته است .
  ۳٫ خریداران حقیقی در روز بازگشایی ۴۷۶ نفر معادل ۱۹ میلیون سهم:
  این مطلب نشان می دهد که سرانه خرید سهام توسط حقیقی هم رقمی پایین و به ازای هر نفر ۱۲ میلیون تومان بوده و نشان از عدم ارزنده بودن از دید سرمایه گذاران بزرگ می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *