ورود و عضویت
0
سبد خرید شما خالی است

آینده بورس پس از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا

آخرین نوشته ها سیروس منصوری 15 آبان 1399
تاثیر انتخابات آمریکا بر بورس

خوشبختانه اعلام نتایج انتخابات آمریکا به زمانی موکول شده که بازار بورس در تعطیلات آخر هفته خود به سر می برد و از گزند هیجانات لحظه ای آن در امان است . این هیجان را در سایر بازارهای موازی ( سکه ، طلا و مخصوصا ارز ) شاهد هستیم .

اما به راستی تاثیر نتیجه انتخابات بر بازار سرمایه چقدر است . در این مقاله این موضوع را بصورت جامع و از جهات مختلف بررسی خواهیم کرد .

الف ) تاثیر نتیجه انتخابات بر اقتصاد جهانی  :

همانطور که سرمایه گذاران اقتصادی در داخل کشور اخبار کشور آمریکا را بعنوان شاخص ترین کشور اقتصادی جهان دنبال می کنند ، سرمایه گذاران جهانی ( و نه تنها آمریکایی ) ، هم این اخبار را از این جهت که قرار است رییس جمهور جدید با سیاستهای سیاسی و اقتصادی خود بر کل بازار سرمایه و اقتصاد تاثیر بگذارد ، دنبال می کنند . این موضوع زمانی جلب توجه می کند که بدانیم تفاوتهای فاحشی بین نقطه نظرات رییس جمهور فعلی ( ترامپ ) و رقیب سنتی او بایدن ، در خصوص بسیاری از موضوعات از حوزه نفت و گاز گرفته تا شاخص های مالی و ارز و طلا و صادرات و واردات و تعامل با دومین کشور اقتصادی دنیا ( چین ) ، و همینطور در خصوص مسائل بهداشتی و درمانی و مسائل زیست محیطی و مراودات با سایر کشورها و پیوستن به معاهده ها و پیمان های خارجی ، وجود دارد . این تفاوتها باعث خواهد شد آینده اقتصاد کشور متبوع و همچنین جهان به دلیل گستره فراگیر استفاده از دلار در مبادلات بین کشورها دستخوش تغییرات مهمی شوند . لذا عجیب نیست که در یکی دو روز گذشته با افزایش شانس پیروزی بایدن ، شاهد بهبود و رشد ارزش طلا و در مقابل افت ارزش دلار و نفت بوده ایم که این دو معمولا رابطه معکوس با طلا دارند.

ب ) تاثیر نتیجه انتخابات بر اقتصاد ایران  :

۱ – تاثیر بر نرخ ارز :

اولین عاملی که باعث تاثیرگذاری انتخابات بر نرخ ارز در داخل کشور خواهد شد ، به جنبه روانی موضوع بر می گردد . هر چند هنوز تا روی کار آمدن رییس جمهور جدید زمان زیادی باقی مانده و ضمنا با ورود ایشان هم نباید انتظار داشته باشیم در همان روز اول قدمهای مثبت در جهت اهداف ما برداشته شود ، اما جو روانی حاکم بر فضا و همینطور امیدواری به کاهش فشارهای غیرمعمول ایجاد شده از سوی ترامپ در این اواخر ، باعث خوش بینی و قرار گرفتن در مسیر اعتماد شده و به افت قیمت ارز خواهد انجامید .

دومین عامل تاثیر این است که پس از اطمینان سایر کشورها از عدم تداوم سیاستهای سختگیرانه ترامپ در آینده و خصوصا اتحادیه اروپا که تهدیدات شخصی او مانع از تعاملات ، حتی در چارچوب موافقتنامه برجام شده بود ، باعث ایجاد گشایش و در نتیجه بهبود وضعیت تعاملات بین المللی و رفع برخی تحریمها ، آزادسازی بیشتر ارز کشور نزد سایر کشورها از جمله کره ، هند ، و عراق خواهد شد و این امر هم به تشدید روند ورود ارز به کشور و کاهش تقاضا و در نتیجه کاهش ارزش دلار خواهد انجامید.

۲ – تاثیر بر طلا  :

قیمت طلا در همه کشورها به عنوان پشتوانه پول ملی آنها، عموما با شاخص قیمت دلار سنجیده می شود. اما از آنجا که قیمت این فلز گرانبها رابطه عکس با قیمت دلار دارد ، معمولا با افت ارزش شاخص دلار ( مقایسه دلار در برابر سایر ارزهای مرجع ) ، باعث افزایش قیمت این فلز گرانبها می شود . البته در کشور ما همیشه به دلیل وجود دلالی در بازار ارز و طلا ، شاهد حباب در این فلز هستیم که گاهی باعث رونق بیش از پیش آن در مقایسه با نرخ های جهانی و گاهی باعث افت آن بر خلاف روند حاکم در دنیا می باشیم . بنظر من افت حال حاضر طلا در کشور ، بیشتر تابع احساسات و هیجانات ناشی از نتیجه انتخابات است و بزودی با فروکش کردن تب انتخابات ، در مسیر جهت بازارهای جهانی حرکت خواهد کرد.

۳ –  تاثیر انتخابات بر بورس ایران :

و اما مهم ترین بحث این گزارش مربوط به تاثیر نتیجه انتخاب بایدن بر بازار بورس ایران است .

در ابتدا باید مطلبی را روشن کنیم و آن اینکه ما بعنوان یک فرد ایرانی که در این کشور ارتزاق و زندگی می کنیم علاقه ای به رشد قیمتها و تورم نداریم چرا که همه ما در هر جایگاهی که هستیم ، به نوعی مصرف کننده هم هستیم و حاضر نیستیم برای کسب منفعت شخصی پا بر اصول اخلاقی و انسانی بگذاریم و از سایر هموطنانمان پله ای برای ترقی خود بسازیم . بنابراین از این جهت که افت قیمت ارز باعث بهبود شرایط هموطنان شود باید خوشحال باشیم . هر چند این امر مستقیما به بهبود شرایط زندگی ما هم منجر خواهد شد .

دومین مطلب اینکه چه تورم بالای ۵۰ درصد باشد و چه اینکه تورم زیر ۱۰ درصد باشد ، تجارت و کسب و کار راه خود را خواهد پیمود . مغازه دار و کاسب در هر دو صورت کالایی را با قیمتی مشخص خریداری و با حاشیه سود معقولی خواهد فروخت و کسب سود خواهد کرد . این امر در مقیاسی بزرگتر توسط شرکتها هم انجام خواهد شد . شرکتها برای تولید کالا به تورم نگاه نمی کنند ، بلکه مواد اولیه را به هر قیمت ممکن تهیه و با تولید محصول نهایی آن را با حاشیه سود منطقی که توسط مراجعی اعلام می شود و هر از گاهی هم تعدیل می شود ، به فروش رسانده و به کسب سود می پردازند . حال چنانچه افت قیمت ارز باعث کاهش تورم و کاهش مواد اولیه شود ، قطعا این امر منجر به کاهش قیمت تمام شده و هزینه های شرکت شده و در مقابل ، حتی به فرض کاهش درآمد ناشی از افت قیمت فروش هم جبران خواهد شد .

مطلب سوم اینکه این کاهش قیمت تمام شده و در نتیجه کاهش قیمت فروش محصول ، طبق قواعد علم اقتصاد ، باعث افزایش تقاضا و مصرف تولیدات شرکت خواهد شد . طبیعی است که شرکتها با رونق تولید و افزایش حجم فروش در صدد جبران قیمت فروش بر خواهند آمد . ( سود بیشتر با فروش بیشتر به جای فروش با قیمت بیشتر ) که این امر به گردش روانتر نقدینگی در شرکت و بازار خواهد انجامید .

مطلب چهارم اینکه به فرض کاهش قیمت سهام ( که به دلایلی معتقد به آن نیستیم و در ادامه شرح داده خواهد شد ) تناسب قیمت سهام با نرخ تورم ، باز هم مانعی برای جذابیت حضور در بورس و سهامداری نخواهد بود چرا که معتقدیم بین دو گزینه افزایش ۳۰ درصدی تورم و افزایش ۲۰ درصدی در قیمت سهام از یک طرف و کاهش ۳۰ درصدی تورم و کاهش ۲۰ درصدی قیمت سهام از طرف دیگر ، قطعا گزینه دوم انتخاب معقولانه تری خواهد بود.

مطلب پنجم اینکه معتقدیم با کاهش فشارهای جهانی در جهت رفع تحریمها ، مراودات با سایر کشورها بالاتر رفته و افزایش حجم معاملات ، کاهش قیمت نرخ ارز را جبران خواهد کرد. علاوه بر آن در حال حاضر به دلیل تحریمها ، بسیاری از شرکتها ناچارند کالای خود را برای کسب مشتری و دور زدن تحریم با قیمتی نازل واگذار کنند که در صورت رفع موانع ، افزایش نرخ های فروش ، جبران قیمت ریالی حاصل از ارز را برای شرکتهای صادرات محور خواهد کرد .

مطلب ششم اینکه قیمت فعلی اکثر قریب به اتفاق سهام های موجود در بازار بورس معادل ارزش نرخ دلاری ۱۵ هزار تومان می باشد . چنانچه فرض را بر کاهش قیمت ارز تا سطح ۲۰ هزار تومان در نظر بگیریم ، ( که معتقدیم فعلا با توجه به زیر ساختها ، افت بیش از آن در حال حاضر منطقی نیست ) ، هنوز برای رسیدن قیمت سهام که در سه ماه گدشته افت زیادی را متحمل شده ، به ارزش ذاتی آن ، به رشد ۲۵ تا ۳۰ درصدی نیاز دارد . در نتیجه افت قیمت سهام هم در شرایط فعل منطقی نیست و می توانیم ادعا کنیم که بازار بورس افت این روزها را پیشخور کرده است .

مطلب هفتم اینکه با رکود در بازار ارز و تلاش سرمایه گذاران برای خروج از آن ، باعث گسیل شدن سرمایه آنها به سمت بازارهای مطمئن تر و از جمله بورس خواهد شد .

مطلب هشتم اینکه یک سرمایه گذار حرفه ای علاقمند است که بازار و اقتصاد در آرامش و اطمینان خاطر از ثبات اداره شود ، تا اینکه سوار بر موج بی اعتمادی و استرس و هیجان کاذب ، رشدهای حباب گونه داشته باشد ( البته منکر وجود سرمایه گذارانی که تلاش میکنند از جو روانی حاکم بر بازار تورمی سوء استفاده کنند ، نیستیم ) . بنابراین در فضایی آرام این تحلیل های تکنیال و بنیادی است که به کمک سرمایه گذار آمده و گاهی یک نماد و گاهی نمادی دیگر جذابیت برای خرید و گاهی هم برای فروش پیدا می کند . قطعا در سایر کشورهایی هم که از ثبات اقتصادی برخورداند و خبری از تورم نیست ، سالیان سال است که سرمایه گذاران در حال سود بردن از بازارهای مالی هستند و هیچگاه به این دلیل که قیمتها رشد نکرده دست از معامله بر نداشته اند .

نتیجه گیری :

با توجه به مراتب فوق ، احتمالا بازار شنبه ابتدا در شوک خبر اعلام پیروزی بایدن دست به فروش های احساسی و هیجانی ناشی از روند سایر بازارها بزند ، اما به مرور با درک صحیح از وضعیت اقتصاد و بازار ، منطقی و سنجیده تر این است که قیمت سهام بازار بورس ، به تبع سایر بازارهای بورس جهانی ، از شرایط سیاسی جدید برداشت مثبت داشته و به رشد آن بیانجامد .

سیروس منصوری

سیروس منصوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *